TANITA Teknolojİsİ

TANİTA TEKNOLOJİSİ
Biz ileri teknolojiyi uygulamaktan gurur duyuyoruz.
Tanita Testi, vücut kompozisyonu dengesinin kapsamlı görünümünü sağlar.
İnsan vücudunun bileşenleri olan vücut suyu, proteinler, mineraller ve vücut yağı sağlık durumu ile yakından ilgilidir. Kantitatif analiz yöntemini kullanarak, vücut kompozisyonu ve vücut kompozisyonu analizlerinin bu unsurları vücudun durumunu değerlendirmek için gerekli olan temel bilgileri sağlamaktadır.
Tanita BIA yöntemini kullanmaktadır.
İlk olarak 1960'ların sonunda kullanılan, biyoelektrik impedans analizi yöntemi (BIA) empedans endeksi elde ederek vücut suyunu ölçer.
Vücut su içerir, ilkesine dayanan empedans göstergesi, vücut üzerinde küçük bir alternatif akım uygulanması sonucu elde edilmektedir ve direnç seviyesi yani, elektrik direnci vücuttaki su miktarına göre değişir.
1980'lerin sonlarında, BİA yöntemi yanlış sonuçlar veren tek frekanslı tüm vücut empedans ölçümüydü; bu yüzden ölçümlerin düzeltilmesi için istatistiki değişkenlerin kullanımını gerektirmiştir. Ancak, formülde kullanılan ampirik veriler oldukça spesifikti ve evrensel olarak uygulanamazdı ve bu durum da genel hassasiyeti etkilemiştir.
TANITA, teknolojisi ile sınırlı bir kullanım alanı olan BIA yönteminin kullanımını ve geçerliliğini yaygınlaştırmıştır.
1992 yılında, Tanita Tokyo'da insan vücut ağırlığı ve sağlığı arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile ''BEST WIGHT ARAŞTIRMA MERKEZİ''ni kurdu. Bu sadece beslenme alanında değil, fiziksel aktivite, psikolojik stres ve sosyolojik faktörleri de incelemeye başladı.

1992'de profesyonel kullanım için Dünya'nın ilk stand-on Biyoelektrik Empedans Analizi (BIA) monitörünü icat edip oluşturdu ve bunu kısa süre sonra 1994 yılında ev kullanımı için BIA monitörünün başlatılması izledi.


Bugün, olağanüstü hassasiyet ve kullanım kolaylığı ile Tanita tarafından geliştirilen  BİA teknolojisindeki ilerleme yaygın olarak dünya çapındaki uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Tanita; beslenme, spor ve obezite gibi çeşitli alanlarda her yıl tek başına yaklaşık 100 poster sunum ve yayınlanan araştırma makalelerinde  güvenilirliğini kanıtlamıştır.


1. Doğrudan Segmental Ölçüm aracılığıyla bağımsız gövde ölçümü
Vücut suyu, proteinler, mineraller ve insan vücudunu oluşturan vücut yağları sağlık durumuyla yakından ilgilidir. Kantitatif analiz yöntemini kullanarak, vücut kompozisyonu ve vücut kompozisyonu analizlerinin bu unsurları vücudun sağlık durumunu değerlendirmek için gerekli olan temel bilgileri sağlamaktadır.
 

2. Çoklu frekans ölçümü aracılığıyla doğruluk
Tanita’ nın çoklu frekans ölçüm yöntemi, 1kHz-1000kHz aralığında birden fazla genişbant frekansları kullanarak hücre içi ve hücre dışı vücut suyunu hassas bir şekilde ölçer.
Akım yeteneğinin hücre zarlarından geçmesi kendi frekansına göre değişir. Daha önceki BIA yönteminin doğruluğu, hücre içi ve hücre dışı vücut suyu arasındaki farkı ayırt etmek için tek bir frekans (50kHz)  yeterli değildi.
Tanita, toplam vücut suyunu türetmek için sadece sabit orantılı formüle dayanan daha önceki BIA sınırlamalarını aştı. Su dengesi kategorisinin tanıtımı ile birlikte, Tanita yaygın olarak nefroloji ve rehabilitasyon tedavisi alanlarında kullanılmaktadır.


3. Kullanım ve hassasiyet kolaylığı için başparmak patentli 8-Noktalı Dokunsal Elektrot
Tanita, insan vücudunun yapısal özelliklerini dikkate alarak, kullanıcının kavraması gereken her el ve ayak için 2 akım ve gerilim olmak üzere toplam 8 elektrot kullanır.
Tasarım, ölçüm duruşu değiştiğinde ya da ölçümler birden çok kez alındığında bile, tekrarlanan testler için kullanım kolaylığını büyük ölçüde artırır. Ölçüm, hep aynı noktalarda -bilekler ve ayak bilekleri- başlar ve biter, ölçümlerden doğru sonuçlar sağlanmaktadır.
4. Özel vücut tipleri için istatistiksel değişkenler kullanılmaksızın hesaplama
Cinsiyet, yaş , (ırk) ve boy  gibi istatistiksel değişkenler vücut kompozisyonunu hesaplamak için kullanılan faktörlerdir.
Bunlar  BİA yöntemlerindeki yanlışlıkları telafi etmek için kullanılmıştır. Ancak, Tanita  doğrudan empedans ölçümü kullanarak, vücut kompozisyonundaki istatistiksel değişkenleri kullanmadan da yapabilmektedir. 
Tanita, öncelikle empedans ölçümüyle vücut kompozisyonundaki hassas değişiklikleri algılayarak, 0.98 korelasyon katsayısı gösteren -vücut ölçülerindeki altın standart- DEXA ile yüksek seviyede hassas olduğunu kanıtlamıştır.Tanita, vücut bileşimi değişikliklerini izlemenin önemli olduğu yerler olan klinik ve araştırmalarda geniş ölçüde kullanılır.